top of page

GİNKGO BİLOBA


Ginkgo biloba veya maidenhair, çeşitli kullanımlar için binlerce yıldır yetiştirilen Çin'e özgü bir ağaçtır. Eski bir bitki düzeninin hayatta kalan tek üyesi olduğu için, bazen yaşayan bir fosil olarak anılır. Yaprakları ve tohumları geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılırken, modern araştırmalar öncelikle yapraklardan yapılan ginkgo özüne odaklanmaktadır. Ginkgo takviyeleri, çoğu beyin fonksiyonu ve kan dolaşımına odaklanan çeşitli sağlık iddiaları ve kullanımlarıyla ilişkilidir.

İşte ginkgo biloba'nın 12 faydası;


1. Güçlü Antioksidanlar İçerir;

Ginkgo’nun antioksidan içeriği, sağlıkla ilgili iddialarının çoğunun arkasındaki sebep olabilir.


Ginkgo, güçlü antioksidan etkileri ile bilinen bileşikler olan yüksek seviyelerde flavonoid ve terpenoid içerir.


Antioksidanlar, serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşır veya etkisiz hale getirir.


Serbest radikaller, gıdayı enerjiye dönüştürme veya detoksifikasyon gibi normal metabolik işlevler sırasında vücutta üretilen oldukça reaktif parçacıklardır.


Yine de, sağlıklı dokulara zarar verme potansiyeline sahiptirler ve yaşlanmanın hızlanmasına ve hastalık gelişimine katkıda bulunurlar.


Ginkgo'nun antioksidan etkileri üzerine araştırmalar umut vericidir. Bununla birlikte, tam olarak nasıl çalıştığı ve belirli hastalıkların tedavisinde ne kadar etkili olabileceği belirsizliğini koruyor.


2. Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir;


Enflamasyon (İltihaplanma), vücudun mikropları, zararlı maddeleri ve ölü hücreleri ortadan kaldırma için kullandığı bir savunma yöntemidir.


Bazı kronik hastalıklar, herhangi bir hastalık veya yaralanma olmadığında bile bir enflamasyon yanıtı tetikler. Zamanla bu aşırı enflamasyon vücudun dokularına ve DNA'sına kalıcı zarar verebilir.


Yıllar süren hayvan ve test tüpü araştırmaları, ginkgo özütünün çeşitli hastalık durumlarında hem insan hem de hayvan hücrelerinde iltihap belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.


Ginkgo özütünün iltihabı azalttığını gösterdiği bazı özel durumlar şunlardır:


Artrit

İrritabl bağırsak hastalığı (IBD)

Kanser

Kalp hastalığı

İnme


Bu veriler cesaret verici olsa da, bu karmaşık hastalıkların tedavisinde ginkgo’nun rolü hakkında somut sonuçlar çıkarmadan önce insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.


3. Dolaşımı ve Kalp Sağlığını İyileştirir;


Geleneksel Çin tıbbında, ginkgo tohumları, böbrekler, karaciğer, beyin ve akciğerler dahil olmak üzere farklı organ sistemlerine enerji "kanallarını" açmak için kullanıldı.


Ginkgo’nun vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını artırma yeteneği, sözde faydalarının çoğunun kaynağı olabilir.


Ginkgo ile desteklenen kalp hastalığı olan kişilerde yapılan bir çalışma, vücudun birçok yerine kan akışında ani bir artış olduğunu ortaya koydu. Bu, kan damarlarını genişletmekten sorumlu bir bileşik olan dolaşımdaki nitrik oksit seviyelerinde% 12'lik bir artışa atfedildi.


Benzer şekilde, başka bir çalışma, ginkgo özü ile tedavi edilen yaşlı yetişkinlerde aynı etkiyi gösterdi.


Ek araştırmalar, ginkgo'nun kalp sağlığı, beyin sağlığı ve felç önleme üzerindeki koruyucu etkilerine de işaret ediyor. Bunun için, bitkide bulunan anti-enflamatuar bileşikleri gibi birçok potansiyel açıklama vardır.


Ginkgo'nun dolaşımı, kalp ve beyin sağlığını nasıl etkilediğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


4. Psikiyatrik Bozukluklar ve Demans Belirtilerini Azaltır;


Ginkgo, anksiyeteyi, stresi ve Alzheimer hastalığı ve yaşlanmayla ilişkili bilişsel gerileme ile ilişkili diğer semptomları azaltma yeteneği nedeniyle defalarca değerlendirildi.


Genel olarak, bu alandaki araştırma sonuçları tutarsızdır.


Bazı çalışmalar, ginkgo kullanan demanslı kişilerde bilişsel gerileme oranında belirgin bir azalma olduğunu gösteriyor, ancak diğerleri bu sonucu tekrarlayamıyor.


21 çalışmanın gözden geçirilmesi, geleneksel tıp ile birlikte kullanıldığında, ginkgo özütünün hafif Alzheimer hastalarında fonksiyonel yetenekleri artırabileceğini ortaya koydu.


Başka bir inceleme dört çalışmayı değerlendirdi ve ginkgo 22-24 hafta boyunca kullanıldığında demansla ilişkili bir semptom spektrumunda önemli bir azalma buldu


Bu olumlu sonuçlar, ginkgo'nun beyne kan akışını iyileştirmede, özellikle de vasküler demans türleri ile ilgili olarak oynayabileceği rolle ilgili olabilir.


Genel olarak, demans tedavisinde ginkgo’nun rolünü kesin olarak belirtmek veya çürütmek için henüz çok erken, ancak son araştırmalar bu bölümü daha net hale getirmeye başlıyor.


5. Beyin Fonksiyonunu ve Sağlığı İyileştirir;


Ginkgo'nun sağlıklı bireylerde beyin işlevini artırabileceğine dair bazı spekülasyonlar var.


Bir avuç küçük çalışma, ginkgo ile takviye etmenin zihinsel performansı ve algılanan refahı artırabileceği fikrini desteklemektedir.


Bunun gibi çalışmalardan elde edilen sonuçlar, ginkgo'yu gelişmiş hafıza, odaklanma ve dikkat süresine bağlayan iddialara yol açtı.


Bununla birlikte, bu ilişki üzerine yapılan geniş bir araştırma incelemesi, ginkgo ile takviye etmenin hafıza, yürütme işlevi veya dikkat kapasitesinde ölçülebilir herhangi bir iyileşme sağlamadığı sonucuna varmıştır.


Ginkgo ile takviye etmek zihinsel kapasiteyi artırabilirken, hiçbir garanti yoktur.6. Kaygıyı Azaltabilir;


Bazı araştırmalar, ginkgo ile takviye etmenin anksiyete semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.


Bir avuç hayvan çalışması, ginkgo'nun antioksidan içeriğine atfedilebilecek anksiyete semptomlarında azalma gözlemledi .


Bir çalışmada, genel anksiyetesi olan 170 kişi, 240 mg veya 480 mg ginkgo veya bir plasebo ile tedavi edildi. En yüksek ginkgo dozu ile tedavi edilen grup, plasebo grubuna kıyasla anksiyete semptomlarında% 45 daha fazla azalma bildirdi.


7. Depresyonu Tedavi Edebilir;


Hayvan çalışmalarının gözden geçirilmesi, ginkgo takviyesinin depresyon semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .


Kaçınılmaz bir stresli durumdan önce ginkgo alan fareler, takviye almayan gruba göre stresten daha az duygusal olarak etkilendi.


Çalışma, bu etkinin, vücudun stres hormonu seviyeleri yüksek olduğunda başa çıkma yeteneğini geliştiren ginkgo'nun anti-inflamatuar özellikleriyle ilişkili olduğunu gösterdi.


Bununla birlikte, depresyon, çeşitli temel nedenlere sahip olabilen karmaşık bir durumdur.


8. Görme ve Göz Sağlığını Destekleyebilir;


Ginkgo'nun görme ve göz sağlığı ile nasıl bir ilişkisi olduğunu araştıran çok az araştırma var. Ancak erken sonuçlar umut vericidir.


Bir inceleme, ginkgo ile desteklenen glokomlu kişilerin göze kan akışının arttığını gösterdi, ancak bu mutlaka daha iyi görme anlamına gelmiyordu.


İki çalışmanın bir başka incelemesi, ginkgo ekstresinin yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesi üzerindeki etkisini değerlendirdi. Bazı katılımcılar vizyonda bir gelişme olduğunu bildirdi, ancak bu, yönetim kurulu genelinde istatistiksel olarak önemli değildi.


Bu olumlu sonuçların çoğu, göze artan kan akışıyla ilişkili görünmektedir.


Zaten görme bozukluğu olmayanlarda ginkgo'nun görmeyi iyileştirip iyileştirmeyeceği belli değil.9. Baş Ağrıları ve Migreni Tedavi Edebilir;


Geleneksel Çin tıbbında ginkgo, baş ağrısı ve migren için çok popüler bir tedavi yöntemidir.


Ginkgo’nun baş ağrılarını tedavi etme yeteneği hakkında çok az araştırma mevcuttur. Ancak baş ağrısının temel nedenine bağlı olarak yardımcı olabilir.


Örneğin, ginkgo'nun anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri olduğu iyi bilinmektedir. Baş ağrısı veya migren aşırı stresten kaynaklanıyorsa, ginkgo yararlı olabilir.


Ek olarak, bir baş ağrısı kan akışının azalması veya kan damarlarının daralmasıyla ilgiliyse, ginkgo'nun kan damarlarını genişletme yeteneği semptomları iyileştirebilir.


Aksine, bazı migrenler kan damarlarının aşırı genişlemesinden kaynaklanır. Bu durumda, ginkgo'nun çok az etkisi olabilir veya hiç olmayabilir.


Ancak bu örnekler yalnızca çıkarımlardır ve somut kanıtların yerini almaz.


Migreniniz için ginkgo denemek istiyorsanız, çok fazla zarar vermesi olası değildir. Sadece yardımcı olamayacağının farkında olun.


10. Astım ve KOAH Belirtilerini İyileştirebilir;


Bazı araştırmalar, ginkgo'nun astım semptomlarını ve KOAH gibi diğer enflamatuar solunum yolu hastalıklarını iyileştirebileceğini göstermektedir.


Bu, ginkgo'daki anti-enflamatuar bileşiklere atfedilir ve bu, solunum yollarının iltihaplanmasının azalmasına ve akciğer kapasitesinin artmasına izin verebilir.


75 kişide yapılan bir çalışmada, astım semptomlarını yönetmek için ginkgo özütünün glukokortikosteroid ilaç tedavisinin yanı sıra kullanımı değerlendirildi.


Ginkgo alanların tükürüğündeki enflamatuar bileşik seviyeleri, tek başına geleneksel ilaç alanlara göre önemli ölçüde daha düşüktü.


100 kişide yapılan bir başka çalışmada, KOAH semptomlarını tedavi etmek için ginkgo içeren bir Çin otları karışımının kullanımı değerlendirildi.


Bitkisel formülü kullananlar, kontrol grubuna kıyasla üç aylık bir takipte öksürük ve bronşitte önemli bir azalma bildirdi.


Bu noktada, bu iyileşmenin tek başına ginkgo'ya mı atfedilebileceği veya tedavi grubu formülünde kullanılan diğer bitkilerin sinerjik bir etkisi olup olmadığı belirlenememektedir.


11. PMS Belirtilerini Azaltır;


Ön araştırma, ginkgo'nun adet öncesi sendromunun (PMS) hem fiziksel hem de psikolojik semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.


85 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırma, ginkgo tüketirken bildirilen PMS semptomlarında% 23 azalma olduğunu ortaya koydu.


İlginç bir şekilde, bu çalışmadaki plasebo grubu,% 8.8 ile çok daha düşük olmasına rağmen, PMS semptomlarında da hafif bir azalma yaşadı.


Ginkgo ve PMS semptomları arasındaki neden ve sonuç ilişkisini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


12. Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder;


Bazı kaynaklar, ginkgo'nun erektil disfonksiyon veya düşük libido gibi cinsel disfonksiyonu tedavi edebileceğini göstermektedir.


Ginkgo, kan damarlarının genişlemesi yoluyla dolaşımı iyileştiren kandaki nitrik oksit seviyelerini iyileştirme yeteneğine sahiptir.


Sonuç olarak, ginkgo, vücudun bu bölgelerine kan akışını iyileştirerek çeşitli cinsel işlev bozukluğu semptomlarını tedavi etmek için de yararlı olabilir.


Bazı araştırmalar, antidepresan ilaçların (SSRI'lar) kullanımından kaynaklanan cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için ginkgo kullanmayı araştırdı. Sonuçlar, bu durumlarda ginkgo'nun plasebodan daha etkili olmadığını gösterdi.


Ek olarak, ginkgo ve SSRI ilaçları arasında onları daha az etkili hale getirebilecek bir etkileşim olabilir.


Bir çalışma, eşzamanlı olarak cinsel psikoterapi gören kadınlarda cinsel istek ve memnuniyetini artırmak için ginkgo kullanımını değerlendirdi.


Ginkgo ve terapinin kombinasyonu, bir plaseboya kıyasla daha uzun vadede etkiliydi, ancak tek başına ginkgo ile takviye edilmedi.Olası Yan Etkiler;


Rutininize ginkgo eklemeden önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.


Çoğu yetişkin için, ginkgo almakla ilişkili risk nispeten düşüktür, ancak ginkgo'nun ciddi zarar verebileceği durumlar vardır.


Alkilfenol içeren bitkilere alerjiniz varsa veya belirli ilaçları alıyorsanız, ginkgo almamalısınız.


Olası yan etkiler şunları içerir:


Mide bulantısı

İshal

Baş dönmesi

Baş ağrısı

Karın ağrısı

Döküntü / alerjik reaksiyon

Ginkgo, bazı ilaçlarla olumsuz etkileşim kurma potansiyeline sahiptir. Bazı etkileşimler kanama riskini artırabilir.


Olası olumsuz ilaç etkileşimleri şunları içerir:


Kan incelticiler (Warfarin, aspirin)

SSRI'lar / MAOI'ler / antidepresanlar (Prozac, Zoloft)

NSAIDS (ibuprofen, Tylenol)


Dozaj ve Takviye Formları

Ginkgo biloba ticari olarak aşağıdaki formlarda mevcuttur:


Kapsüller

Tabletler

Sıvı özler

Kuru yapraklar / çay


Mevcut araştırmaların çoğu, saflaştırılmış ginkgo özü ile kullanılan sonuçları yansıtıyor. Zehirli oldukları için çiğ ginkgo tohumları yemeyin.


Ginkgo ile ilgili çalışmaların sınırlamalarından biri, standartlaştırılmış dozlama kullanmamalarıdır.


Bununla birlikte, kanıtların büyük bir kısmı, gün boyunca birkaç doza bölünmüş 120-240 mg almanın güvenliğini destekliyor gibi görünmektedir.


Açıkça tanımlanmış bir maksimum doz yoktur, ancak daha düşük bir dozla başlamak ve toleransı sağlamak için kendi yolunuzda çalışmak akıllıca olacaktır.


Çoğu araştırma, günde 600 mg'ın üzerindeki dozları değerlendirmemiştir, bu nedenle bu miktarı aşmak muhtemelen iyi bir fikir değildir.


Unutmayın, herhangi bir etkinin farkına varmanızın altı haftaya kadar sürebileceğini unutmayın.


BİLGE SUKHABu veriler Ansley Hill'in 29 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan yazısından yararlanılarak yazılmıştır.


Comments


bottom of page